środa, 28 maja 2014

PREZENTACJA EFEKTÓW REALIZACJI PROJEKTU - PRACA KONKURSOWA

Cel naszego projektu, port do którego płynęliśmy przez ostatnie 3 miesiące został osiągnięty. MAPA KRAJÓW NADBAŁTYCKICH , którą stworzyliśmy, zaprezentowaliśmy naszym szkolnym kolegom oraz nauczycielom podczas BAŁTYCKIEGO QUIZU.

Najpierw jednak opowiedzieliśmy wszystkim o naszym projekcie, jak to się wszystko zaczęło, jak przebiegało i czemu służyło.

Nasza mapa, trochę magiczna, a tak naprawdę magnetyczna była głównym elementem dekoracji podczas quizu, ale także "zadaniem" dla walczących drużyn. W kilku konkurencjach nasi gracze uzupełniali ją kolejnymi elementami - czasami się myląc, ale w większości bezbłędnie umieszczając nazwy portów, kurortów, flag i symboli. Mamy nadzieję, że nasze prezentacje multimedialne przybliżyły czwartoklasistom oraz innym odwiedzającym nasz blog kraje nadbałtyckie.

Życie naszej mapy jednak nie kończy się na konkursie. Z pomocą pana konserwatora powiesiliśmy ją już w gabinecie przyrodniczym, gdzie będzie wykorzystywana razem z innymi naszymi materiałami do nauki o Morzu Bałtyckim i Krajach Nadbałtyckich.





OPIS REALIZACJI PROJEKTU UCZNIOWSKIEGO

OPRACOWANY PRZEZ UCZNIÓW

w ramach projektu Pomorskie – dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską

w roku szkolnym 2013/2014

Grupa I - BALTCIAKI z projektem:
"Z czego słyną kraje nadbałtyckie czyli nadbałtyccy koledzy źródłem naszej wiedzy"

Oto nasze odpowiedzi dotyczące realizacji projektu:

1. Dlaczego wybraliście ten temat?
Wybraliśmy ten temat, ponieważ wydawał nam się bardzo fajny i tak się złożyło, że w naszej grupie jest 9 uczniów i krajów nadbałtyckich też jest 9.
Wiedzieliśmy, że Morze Bałtyckie nas łączy, ale to mało. Chcieliśmy wiedzieć więcej o krajach nadbałtyckich.

W tym projekcie mogliśmy sprawdzić się w wielu dziedzinach: plastyki, techniki, informatyki, matematyki i oczywiście angielskiego.

2. Skąd czerpaliście informacje i materiały potrzebne do realizacji projektu?
Większość informacji do naszej mapy otrzymaliśmy w mailach, prezentacjach i listach od kolegów z innych krajów nadbałtyckich. Szukaliśmy w internecie strony internetowe szkół w danym kraju i wysłaliśmy nasze pytania. Nie byliśmy pewni czy się uda, ale aż 6 z 8 krajów odpisało. Później tłumaczyliśmy na język polski te wszystkie informacje i jeszcze raz sprawdzaliśmy w atlasach, encyklopedii oraz w internecie. Wymyśliliśmy, że zamiast zwykłego dziękuję prześlemy naszym bałtyckim kolegom prezentację o Polsce oraz pocztówki z naszego regionu. Panie z Informacji Turystycznej dały nam także foldery i ulotki o Pomorzu po angielsku. Wszystko wysłaliśmy pocztą.

Materiały i sprzęt do przygotowania naszej mapy tj. styropian, klej, laminarkę, maszynę do wycinania w styropianie i folie do laminowania dostaliśmy od Pani ze świetlicy i Pana konserwatora. Niektóre rzeczy kupiliśmy - farby, barwniki, folie i pędzle oraz papier na dyplomy i pocztówki.

Aparat i kamerę pożyczała nam Pani wychowawczyni, a Pani Dyrektor na naszą prośbę ufundowała słodkie nagrody w Bałtyckim Quizie.

3. Czy praca nad projektem była trudna? Dlaczego?
Praca nad naszym projektem była trudna, bo mieliśmy dużo na głowie i czasami brakowało nam czasu i nie wszystkie kraje odpisały na nasz list i email (Rosja i Litwa). Najważniejsze, że wspieraliśmy siebie nawzajem.

Nie było łatwo, np.: robienie prezentacji. Ale z pomocą kolegów udało się.

Praca nie była trudna tylko wymagała dużo czasu i poświęcenia.

Było kilka trudności. Na przykład, chcieliśmy przyczepiać elementy do mapy, ale na początku nie mieliśmy do końca pomysłu jak to zrobić. Pierwszy pomysł to dużo pinesek na styropianie bo są metalowe, ale odpadały i robiły dziury w naszej mapie. I wtedy pomysł podsunęła nam nasza klasowa tablica. No i dowiedzieliśmy się, że istnieje farba magnetyczna.


4. Jak radziliście sobie z problemami?
Kiedy mieliśmy jakikolwiek problem szukaliśmy wspólnie nowych rozwiązań i powtarzaliśmy "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego".

Każdy problem staraliśmy się dokładnie przedyskutować.

Z brakiem czasu też sobie poradziliśmy. Czasami spotykaliśmy się po lekcjach i na długich przerwach. Niektóre zadania wykonywaliśmy w domu.

Myśleliśmy, że nie uda nam się obliczyć skali naszej mapy. Wskazówki dała nam Pani od matematyki i skala zrobiona.

5. Jak Wam się pracowało w zespole - w jednej "drużynie"?
Myślę, że praca była zespołowa i zgrana.

Każdy sobie pomagał i fajnie było być w Balticiakach.

Nie chcieliśmy siebie zawieść i jak widzę naszą mapę to chyba się udało.

Szkoda, że projekt się kończy, bo nasza grupa to zgrana załoga.


6. Czego nauczyliście się dzięki realizacji projektu - jako zespół i jako poszczególne osoby?
Wiemy, że jako zespół możemy więcej i możemy na sobie polegać. Każdy z nas może mieć inne zdanie, ale umiemy już siebie słuchać i wspólnie decydować.

Warto być cierpliwym i wytrwałym, bo w końcu nam się uda. Nie trzeba się wstydzić prosić o pomoc.

 Nasze prezentacje w programie powerpoint są naprawdę fajne. Potrafimy też zrobić filmik z tej prezentacji. To proste.I umiemy już obsługiwać naszego bloga - wstawiać zdjęcia i filmiki.

Nauczyłam się korzystać ze słownika angielsko-polskiego i poznałam dużo nowych słów po angielsku.

Jesteśmy ekspertami z wiedzy o krajach nadbałtyckich. Znamy ich stolice, porty, flagi a nawet ich nazwy w różnych językach.

Wiem jak wycinać kształty ze styropianu i umiem laminować.

7. W jaki sposób realizacja projektu wpłynęła na zainteresowanie tematyką morską?
Chciałabym kiedyś odwiedzić inne kraje nadbałtyckie i zobaczyć te wszystkie fajne miejsca "na żywo".

Morze Bałtyckie połączyło nas z bałtyckimi dzieciakami z innych krajów.

Fajnie mieszkać w Polsce i to jeszcze nad morzem. Wcześniej w ogóle o tym nie myślałem. Teraz jestem dumny z mieszkania na Pomorzu.


8. Jak podzieliliście się zadaniami?
Staraliśmy się dzielić zadaniami sprawiedliwie.

Kiedy robiliśmy prezentacje o krajach nadbałtyckich, zrobiliśmy losowanie.

Niektóre zadania wykonywaliśmy wspólnie (wycinanie, malowanie i klejenie mapy oraz wymyślanie pytań i tłumaczenie je na angielski dla bałtyckich kolegów, kręcenie filmików o Polsce), niektóre samodzielnie lub z pomocą kolegów (pisanie listów, tłumaczenie na polski odpowiedzi z zagranicy i robienie prezentacji o krajach nadbałtyckich).

Razem wymyśliliśmy nasz konkurs. Co 9 głów to nie jedna.


9. Komu zaprezentowaliście efekty waszej pracy i czy prezentacja podobała się?
Efekty naszej pracy zaprezentowaliśmy uczniom klas starszych podczas quizu dla klas czwartych z wiedzy o krajach nadbałtyckich.

Czwartoklasiści super się bawili, kiedy uzupełniali naszą mapę.

Pękaliśmy z dumy, kiedy chwalili nas nauczyciele oraz starsi koledzy.

Nasza mapa jest już w sali przyrodniczej i będzie można z niej korzystać na lekcjach przyrody. Może też być wykorzystana w kolejnych konkursach.

Chcieliśmy pokazać wszystkim nasz projekt i jak wyglądały nad nim prace - poprosiliśmy Panią od informatyki, aby umieściła na stronie szkoły linki do naszego bloga i blogów naszych kolegów Solan i Węgorków. Naszą pracę obejrzało już ponad 600 razy.

czwartek, 22 maja 2014

Prezentacja naszego projektu - spotkanie 8

I tak mamy finał naszego projektu. Dziś pokazaliśmy naszą mapę kolegom z innych klas na Bałtyckim Quizie. Małą salę przygotowaliśmy już wczoraj: dekoracje, ławki i naszą mapę (dziękujemy p. Andrzejowi za pomoc w jej zawieszeniu). Dzisiaj wystąpiliśmy w roli organizatorów, prowadzących, ekspertów i jury. Przedstawiciele klas IV walczyli w 5 kategoriach (1. dopasowywanie portów, stolic lub flag do nadbałtyckich państw z mapy; 2. odgadywanie tytułu książki i autora oraz kraj, z którego pochodzi na podstawie czytanych fragmentów; 3. dotykanie - zgadywanie czyli ukryte przedmioty; 4. pytania od ekspertów; 5. łowienie rybek i dopasowywanie elementów do naszej mapy). Po wyrównanej walce wygrali uczniowie klasy IV B, na drugim miejscu byli uczniowie z klasy IV C a na trzecim z klasy IV B. Dyplomy przygotowaliśmy sami a na naszą prośbę odpowiedziała Pani dyrektor fundując słodkie niespodzianki dla wszystkich klas.
Była trema, ale była też duma, bo teraz już wiemy, że nasza mapa się podoba i nasz quiz też się wszystkim podobał.
Nasza mapa zawisła w sali przyrodniczej i mamy nadzieję, że uczniowie z innych klas będą z nije korzystać. Pani Bogusi przekazaliśmy elementów do naszej magnetycznej mapy, konkursowe rybki oraz wędkę i płytę  z naszymi prezentacjami. Będzie je można wykorzystać na lekcji przyrody lub kolejnych konkursów w następnych latach. Popatrzcie jak to wyglądało.

środa, 30 kwietnia 2014

Bałtycki Quiz - materiały do konkursu

Każdy z nas przygotował prezentację o jednym kraju nadbałtyckim (dużo czasu i pracy ale pomagaliśmy sobie i chyba wyszło dobrze).  Korzystaliśmy z: informacji przesłanych nam przez kolegów z zagranicy, encyklopedii, 3 atlasów, internetu, słownika angielsko-polskiego. Do dzisiaj odpowiedziały Dania, Estonia, Finlandia, Łotwa, Niemcy i Szwecja. Niestety nie było odpowiedzi od nikogo z Litwy i Rosji - Kacper i Grażyna mieli trudne zadanie ale wykonali je. Miłego czytania, oglądania i powodzenia na konkursie.

Informacje o Danii - A.B.
 

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Bałtycki Quiz - regulamin konkursu


Regulamin konkursu „BAŁTYCKI QUIZ”
1.   Konkurs organizowany jest przez uczniów grupy 1 projektu edukacji morskiej.
2.   Konkurs skierowany jest do uczniów klas 4.
3.   Celem konkursu jest pogłębianie i poszerzanie wiedzy na temat krajów nadbałtyckich oraz rozwijanie pracy w zespole.
4.   Każdy wychowawca klasy 4 wybiera 3-osobową drużynę, która będzie reprezentować klasę w konkursie (można przeprowadzić klasowe rozgrywki).
5.   Konkurs odbędzie się w czwartek 22 maja o godz. 8.00 na małej sali.
6.   Czas trwania konkursu to 45 minut.
7.   Pytania konkursowe będą przygotowane przez uczestników edukacji morskiej z grupy 1 tzw. Balticiaków. Pytania będą podzielone na kilka kategorii. Wymagana wiedza o krajach nadbałtyckich dostępna jest na blogu „balticiaki.blogspot.com” w kategorii „Bałtycki Quiz”. Materiały do konkursu dostępne będą od środy 30 kwietnia.
8.   Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwać będzie jury.
9.   W przypadku remisu drużyn przeprowadzona będzie dogrywka.
10.  Po zakończeniu konkursu nastąpi podsumowanie, rozdanie dyplomów i nagród.

Zapraszamy

BALTICIAKI
czyli Amelia, Grażyna, Julia,
Martyna, Wiktoria, Błażej,
Kacper M., Kacper P. i Nikodem

piątek, 25 kwietnia 2014

Bałtycki quiz - przygotowanie - spotkanie 7

Zaczynamy przygotowania do konkursu o krajach nadbałtyckich. Będzie dla klas 4. Przed długim weekendem majowy ogłosimy go. Dziś piszemy regulamin, wymyślamy konkurencje i pytania. Tworzymy też punkty konkursowe.Na naszym blogu będą wszystkie informacje o tym konkursie - co, jak, gdzie i kiedy. Pisaliśmy o przygotowywanych przez nas prezentacjach, już za kilka dni je opublikujemy. Ciągle czekamy na nowe wiadomości z zagranicy.
A nasz główny element projektu MAPĘ też dziś kończyliśmy.

czwartek, 24 kwietnia 2014

Wiadomości z Danii

Wczoraj po południu dostaliśmy 3 krótkie prezentacje od uczniów z Danii. Miłego oglądania.
 

 


środa, 23 kwietnia 2014

Wiadomości z Niemiec

Dziś po przerwie wielkanocnej czekała nas miła niespodzianka. Dostaliśmy list a raczej listy z Niemiec. Superrrrr.

poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Nasza prezentacja o Polsce dla nadbałtyckich kolegów - PO ANGIELSKU - spotkanie 6

 

I już jest. Nasza reklama Polski. Po angielsku. Filmiki wyszły fajnie. Jakość lepsza w oryginale. Dużo, dużo pracy. Przejścia i wstawianie filmów w powerpoint jest łatwe (zajęcia komputerowe przydały się w tym projekcie:))

A tak wyglądała nasza praca nad tą reklamą :)

wtorek, 8 kwietnia 2014

Wiadomości z Estonii - część 2

Już wcześniej od uczniów Estonii dostaliśmy prezentację. Dziś duża koperta!!! W środku był list oraz foldery o Estonii. Ładnie tam.

poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Wiadomości ze Szwecji


Mamy już odpowiedź z kolejnego kraju. Napisali do nas o Szwecji uczniowie z miasta Goteborg.

piątek, 28 marca 2014

Wiadomości z Estonii


A z Estonii dostaliśmy odpowiedź od trochę starszych uczniów niż my :) Bardzo dokładne i bardzo dużo informacji o ich kraju.

środa, 26 marca 2014

Kręcimy i tworzymy - spotkanie 5

Dziś w szkole tylko my. Po rekolekcjach w kościele wzięliśmy się ostro do roboty. Pomysł na reklamę Polski jest - wyślemy go naszym nadbałtyckim kolegom. Prezentacja o Polsce będzie z naszymi filmikami o Polsce. Filmu jeszcze nie robiliśmy. Potrzebne były: kamera, mapy Polski i Europy, wskaźnik, komputer. Filmiki są po angielsku - krótkie i na temat. Końcową prezentację opracują Julka i Nikodem.
  
Na zajęciach długoooo pracowaliśmy. Zaczęliśmy pracę nad własnymi prezentacjami o krajach nadbałtyckich  - losowanie rozwiązało sprzeczki kto co. 
Polska - Wiktoria, Estonia - Julia, Dania - Amelia, Litwa - Grażyna, Niemcy - Martyna, Finlandia - Nikodem, Rosja - Kacper M., Łotwa - Błażej i Szwecja - Kacper P. 
Dziś początek prac, na kolejnym spotkaniu i po informacjach z zagranicy będziemy kończyć. Sala informatyczna tylko dla nas. Wybieramy kolory, szukamy zdjęć, wpisujemy informacje i próbujemy przejścia.

poniedziałek, 24 marca 2014

Wiadomości z Łotwy


Na nasz apel internetowy odpowiedziała też Diana z Łotwy. Teraz wiemy coś więcej niż, że Łotwa to kraj nadbałtycki. Dzięki Diana :)

środa, 19 marca 2014

Mapa ciąg dalszy oraz niespodzianka dla nadbałtcykich kolegów - spotkanie 4

Dziś znów pracujemy nad mapą. Malujemy, malujemy. Zaczeliśmy z rana, aby farba wyschła i można było malować dalej. Jedna z warstw jest tajemnicą - pomysł Amelki.
Dziś potrzebowaliśmy pędzli, farbę oraz barwniki.
Chłopaki malowali, dziewczyny pisały. Martyna przywiozła z Lęborka foldery i pocztówki o naszym regionie. Wyślemy je osobom i uczniom, które odpowiedziały na naszą prośbę.

wtorek, 18 marca 2014

Wiadomość od kolegów z Finlandii






Hip hip hurra! Dostaliśmy odpowiedź. Uczniowie ze szkoły w Suutarilla w Finlandii przysłali nam prezentację z informacjami, o które prosiliśmy. Oczywiście po angielsku - na potrzeby "Bałtyckiego quizu" będziemy to tłumaczyć. Chyba damy radę :)

środa, 12 marca 2014

Mapa w dużym rozmiarze - spotkanie 3

Zaczęliśmy pracę nad mapą. Każdy miał coś przynieść. Plan z ostatniego spotkania trochę zmieniony. I tak na wczorajszej przerwie uzgodniliśmy z czego mapa będzie w końcu zrobiona. Materiały potrzebne na dzisiejsze spotkanie to: mapa wydrukowana w powiększeniu (dużo, dużo stron), styropian (miał być karton, ale pani ze świetlicy poradziła, że styropian będzie trwalszy), taśma klejąca, szpilki, nożyczki i pożyczone ze świetlicy urządzenie do wycinania styropianu.

Najwięcej czasu zajęło sklejanie mapy z kartek A4. Wycinanie krajów nadbałtyckich w powiększeniu było łatwe a przyczepianie ich do styropianu było jeszcze łatwiejsze. A najfajniejsze było wycinanie styropianu. Każdy chciał to robić i każdy kraj swój wycinał. Wyszło biało i ładnie. Następny etap to malowanie (przyszły tydzień). Zdjęć brak - skasowane, przypadkowo. Efekt naszej pracy zobaczycie już niedługo.